Hírek

Kérdéses közlekedési szituációk a városban

2025. április 14.


Már el mersz indulni biciklivel a városban, de a KRESZ-szel kapcsolatban még vannak kérdéseid? Előfordul, hogy egy-egy szituáció meglepetést okoz az utakon? Bár nem történt baj, tudod, hogy lehetett volna jobban reagálni az adott közlekedési szituációra? Ha a fentebbi kérdések valamelyikére igen a válaszod, akkor a lehető legjobb helyen jársz! A legújabb epizód fókuszában a gyakorlatban sokszor felmerülő közlekedési kérdések és dilemmák állnak, Kádár Melinda, a Kerékpárosklub kommunikációs munkatársa Árva Janival, a Velo Budapest alapítójával, kerékpáros-oktatóvel beszélget.

Az adásban többek között szóba kerül:

  • A KRESZ szerint lehet-e az úttesten és a járdán biciklivel közlekedni?
  • Milyen tipikus, ám trükkös közlekedési szituációkkal találkozhatunk a városban?
  • Milyen közlekedésilámpa-típusokkal találkozhatunk, ezeknek milyen különböző funkciójuk van?
  • Melyek azok a szituációk, amelyek az autóvezetők számára sem feltétlenül egyértelműek?
  • Mire kell különösképpen figyelnünk, ha kerékpárúton parkoló autó mellett haladunk el?
  • Kinek van elsőbbsége a kerékpárút-átvezetésen való áthaladásban?

Először megvizsgálták, melyek azok a tipikus közlekedési szituációk, amelyekkel találkozhatunk a városban, ha kerékpárra pattanunk a mindennapokban – és ha ezek során bonyolult helyzetbe keveredünk, hogyan oldjuk meg azt a KRESZ szabályainak megfelelően. A Bringázz a munkába! Facebook-oldalának követőit a korábbiakban arra kérték, írjanak olyan forgalmi helyzeteket, amelyek kezelése nem volt könnyű számukra a gyakorlatban, vagy éppen nem értik, hogy miért úgy kell cselekedni, ahogy az történt. Vagy egyszerűen csak bizonytalanok voltak közben, hogy megfelelően viselkednek-e ezekben a szituációkban. E felvetések közül többet is közérthetően tárgyaltak a podcast során. Például mi a funkciója annak, hogy az egy irányba haladó úton külön közlekedési lámpa van az autósoknak és a kerékpárosoknak?

A hidakon való áthaladás kapcsán felmerült, hogy érdemes megnézni, valóban kerékpárúton haladunk-e, hiszen az út csak akkor biciklis hivatalosan, ha az ki is van táblázva. Bár mint kiderült, minden híd kicsit más, a rájuk vonatkozó szabályok nehezen általánosíthatóak. A Petőfi hídon való helyes áthaladást részletesebben is megismerhettük, megtudhattuk Árva Janitól, hogyan kell megfelelően becsatlakozni itt a forgalomba. Kiderült: nagyon fontos, hogy bringával is felvegyük a közlekedés ritmusát, így kisebb eséllyel érhet minket baleset.

Szóba került még a zebrán való kanyarodás: hogyan kerüljünk ki parkoló autót – az ajtónyitási távolság tartása ilyenkor is nagyon fontos –, illetve az is, hogy megtanuljunk stabilan hátrafelé nézni és irányt jelezni.

Árva Jani és Kádár Melinda egyetértésben hangsúlyozta, hogy az együtt közlekedésben és a közlekedés fejlesztésében a közlekedés többi résztvevője iránti tolerancia elengedhetetlen.

Azt is részletezték, melyik helyzetben kinek és miért van elsőbbsége a kerékpáros átvezető-úton, ehhez kapcsolódóan megtudhattunk 5+1 dolgot, amit mindenképpen észben kell tartanunk az ilyen szituációk során.

A közlekedők nagy vitája és dilemmája, hogy vajon valóban tilos-e kerékpárral áthaladni a zebrán a KRESZ szerint? A válasz: nem minden esetben.
Ha ennek bővebben is ismerni szeretnéd az okait, mindenképpen hallgasd meg a podcastot.

Az is kiderült, mikor lehet indokolt, hogy egy biciklista a járdára téved. Ezzel kapcsolatban Kádár Melinda a következő fontos gondolatot jegyezte meg: „Ha a járdára tévedünk, viselkedjünk vendégként!”

Az adás konklúziója összességében: a szabályos közlekedés pusztán gyakorlás kérdése, a mondás, miszerint a gyakorlat teszi a mestert, itt is megállja a helyét.

A Bringázz a munkába! podcast adásait megtaláljátok YouTube-csatornánkon és a Spotifyon is – iratkozzatok fel!

Bővíthetnénk a cikket? Témát javasolnál?
Írj e-mailt a Magyar Kerékpárosklubnak!

Események

Magyar Kerékpárosklub

A Bringázz a munkába! kampány a Magyar Kerékpárosklub szervezésében, az Aktív Magyarország anyagi támogatásával valósul meg.

Ha többet szeretnél tudni arról, hogy mit teszünk még az élhető környezetért, fenntartható közlekedésért és a bringabarát Magyarországért, olvass tovább.

Megnézem!

Kerékpáros kisokos

Milyen szempontokat vegyél figyelembe, ha kerékpárt vásárolsz? Mik azok a nagyon fontos írott és íratlan közlekedési szabályok, amelyeket érdemes és fontos tudnod? Hogyan öltözködj, ha bicajozol, és hogyan szállítsd a gyerekedet, ha pici és még nem teker egyedül?

letöltöm!