
A Bringázz a munkába! podcast legújabb epizódjában sok hasznos és praktikus tanáccsal látunk el mindenkit, aki most készül a kerékpáros pályafutása beindításához. Kádár Melinda, a Magyar Kerékpárosklub munkatársa és Árva Jani, a Velo Budapest alapítója és a Bebiciklizés program oktatója a leggyakrabban előforduló közlekedési kérdéseket és az azok kapcsán felmerülő problémákat, valamint a mindennapos biciklizés megkezdéséhez szükséges legfontosabb első lépéseket tárgyalja.
Az adásban többek között szóba kerül:
- Hogyan, milyen fókusszal működik a Magyar Kerékpárosklub Bebicikliztetés programja?
- Kinek milyen az ideális bringa, milyen eszközöket kell és érdemes hozzá beszerezni?
- Mi szól a használtkerékpár-vásárlás mellett?
- Mi az a Kerékpáros kisokos és hol érhető el?
- Melyek a legfontosabb KRESZ-szabályok a kerékpározókra vonatkozóan?
- Milyen íratlan szabályok betartására ügyeljünk még mindenképpen a közlekedés során?
- Hogyan, milyen alkalmazással tervezzük meg az utunkat, ha biciklivel kerekedünk fel?
Bár évről évre egyre többen tekernek a városban és használják a kerékpárt közlekedési eszközként a mindennapjaikban, sokak számára még mindig ijesztő biciklivel elindulni az utakon. Sokszor ahhoz, hogy valaki el merjen indulni, csupán egy megnyugtató ámenre van szüksége a KRESZ-szabályok ismeretéről vagy biciklije felszereltségével kapcsolatban.
Kiderül, hogy a Bebiciklizés program mindig egy adott városrész feltérképezésére fókuszál, hiszen ha valahol stabilan megtanul közlekedni a kerékpáros, utána ismeretlen terepen is sokkal bátrabban indul majd el. Arra a kérdésre is választ kaphatunk, hogy kinek milyen az ideális bicikli, illetve milyen kiegészítőkre lesz mindenképpen szükségünk a tekerés során.
Ahhoz, hogy beépítsük a mindennapos rutinunkba a kerékpárhasználatot, az egyre fejlődő közbringa-rendszer miatt már saját járgányra sem lesz feltétlenül szükségünk. Ha azonban mégis egy saját bicaj megvásárlása mellett döntenénk, érdemes figyelembe venni, hogy milyen funkciók fontosak a számunkra: a kényelem vagy a gyorsaság például. Fontos, hogy a váz mérete megfelelő legyen számunkra, hiszen az az egyetlen, amin nem lehet állítani, változtatni. Lakatra és lámpára minden esetben szükségünk lesz – mindegyik elengedhetetlen tartozéka kerékpárunknak –, érdemes ezekre anyagilag áldozni.
Az ajánlott kezdő lépések közé tartozik, hogy töltsük le a Kerékpárosklub oldaláról a Kerékpáros kisokos kiadványt, és tanulmányozzuk azt, hiszen sok hasznos tippel és információval találkozhatunk benne.
Az, hogy a kerékpárosok ne ismernék a KRESZ-t, erős tévhit, hiszen legtöbbjük jogosítvánnyal rendelkezik. A leggyakoribb balesetek az elsőbbség meg nem megadásából, a kanyarodásból, és a gyorshajtásból, valamint a forgalomba való csatlakozásból is származnak. A legfontosabb, oktatások során elhangzó tanács az, hogy semmiképp se álljunk a parkoló autók ajtónyitási zónájában.
A kerékpározás beépítése az életünkbe egy folyamat, elengedhetetlen a fokozatosság, nem kell rögtön mindennap tekerni, ideális először kisebb távokat megtenni, akár a kisboltba vagy közeli baráti találkozóinkra is érkezhetünk biciklivel.
A közlekedési útvonalunk megtervezéséhez nem feltétlenül a Google Maps a legjobb választás, hiszen nem naprakész. A hosszabb túráink megtervezéséhez használhatjuk a merretekerjunk.hu weboldalt, a budapesti távokhoz pedig a Budapest Go applikációt.
A jól működő közlekedéshez elengedhetetlen, hogy annak minden szereplője kölcsönösen figyeljen egymásra, az előzékenység, az egyenrangúság és a partneri viszony fenntartására. Ha már tapasztalt kerékpáros vagy, hívd el ismerőseidet, barátaidat egy közös tekerésre, mutasd meg nekik a környéketekhez közeli legjobb utakat, útvonalakat.
A következő biciklis felvonulás április 26-án lesz, érdemes rá ellátogatni, hiszen számos izgalmas programot kínál.
A Bringázz a munkába! podcast adásait megtaláljátok YouTube-csatornánkon és a Spotifyon is – iratkozzatok fel!
Bővíthetnénk a cikket? Témát javasolnál?
Írj e-mailt a Magyar Kerékpárosklubnak!